newsy

Aktualności

Crema Veneziana. Skarb z Sardynii

Sardynia jest wakacyjnym rajem dla turystów, miejscem słynącym z znakomitej kuchni i życzliwej ludności. Dla miłośników pięknych wnętrz wyspa ta ważna jest jednak z jeszcze jednego powodu. To tu wydobywany jest niezwykły marmur Crema Veneziana, który stanowi ozdobę eleganckich domów i apartamentów.

 

Wszystko zaczęło się w Orosei

 

Malownicze miasteczko Orosei na Sardynii od wielu lat znane jest wśród miłośników kamienia naturalnego na całym świecie. To właśnie tutaj zlokalizowany jest uznany kamieniołom Marmo di Orosei założony w 1969 roku przez braci Ivo i Leandro Ratti. Dzisiaj miejsce to prowadzone jest przez kolejne pokolenie rodu Ratti. Zmieniła się technologia wydobywania marmuru i jego produkcji, ale niezmienne pozostało piękno marmurowych płyt. Kamieniołom często określany jest mianem Daino, a więc daniela z rodziny jeleniowatych mieszkającego w sardyńskich lasach. Kiedy blisko 40 lat temu jak Ivo i Leandro Ratti wydobywali pierwsze bloki kamienia, pokłady marmuru ułożyły się w obraz przypominający skórę daniela.

 

Crema Veneziana – duma rodziny Ratti

 

Pokłady marmuru z Orosei mają 140 milionów lat stanowiąc świadectwo zmian zachodzących w historii świata. Szczególne miejsce wydobywanego w Marmo di Orosei kamienia zajmuje marmur Crema Veneziana. To niezwykle rzadka odmiana, która stanowi chlubę kamieniołomu prowadzonego przez rodzinę Ratti. Spośród całości marmuru wydobywanego w Marmo di Orosei zaledwie 6% stanowi Crema Veneziana. Jego delikatna kremowa barwa zachwyca delikatnością, a perłowa i szara nuta dodają mu szlachetności. Gatunek ten wyróżnia się bardzo subtelnym rysunkiem, który sporadycznie wzbogacają odcisk prehistorycznych muszli i organizmów. Crema Veneziana jest najtwardszym marmurem wydobywanym w Marmo di Orosei, dzięki czemu może być stosowany jako materiał posadzkowy, do produkcji parapetów, kominków, stołów, a nawet blatów kuchennych (po uprzedniej impregnacji). Dzięki naturalnej barwie stanowi eleganckie tło zarówno dla klasycznych, ale i nowoczesnych aranżacji wnętrza. Dobrze komponuje się z drewnem, tkaninami.

 

Piękno dzięki technologii

 

Zjawiskowe płyty marmurowe Crema Veneziana to efekt długiego i wymagającego procesu produkcji. Zanim będą zdobiły posadzkę czy kominek eleganckiej rezydencji, marmur musi zostać wydobyty, skrupulatnie wyselekcjonowany i obrobiony. Punktem wyjścia jest oderwanie od masywu skalnego bloku kamienia o objętości 500 metrów sześciennych i wadze 1400 ton. Następnie dzielony jest on na mniejsze 24 tonowe bloki. W fabryce następuje cięcie bloków na płyty, najczęściej o grubości 2 i 3 cm. Każda płyta suszona jest w specjalnym piecu o długości 64 metrów. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie powierzchni płyty nietoksyczną żywicą, której zadaniem jest też uzupełnienie ewentualnych mikropęknięć. Na koniec płytom nadawane jest wykończenie zgodne z oczekiwaniami klienta. Powierzchnia płyty Crema Veneziana może być polerowana, szczotkowana albo matowa. Kamieniołom Marmo di Orosei szczególnie znany jest z doskonałej jakości poleru, dzięki któremu płyty nabierają wyjątkowego błysku.

 

Partnerem handlowym kamieniołomu Marmo di Orosei w Polsce jest firma Interstone, jeden z największym dystrybutorów kamienia naturalnego. Interstone dysponuje dużymi zasobami marmuru z Orosei, dzięki czemu klient ma możliwość wyboru konkretnych płyt kamienia, które spełniać będą jego oczekiwania estetyczne.

галерея

images/aktualnosci/crema_veneziana/1.jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/2.jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/3.jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/Breccia sarda, crema veneziana.jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/Crema veneziana (3).jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/Crema veneziana (4).jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/IMG_3425.jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/crema veneziana (1).jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/crema veneziana (2).jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/crema veneziana (21).jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/crema veneziana (23).jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/crema-veneziana-21x21-64675-02-1600px.jpg
images/aktualnosci/crema_veneziana/crema-veneziana-260x165-64675-02-2000px.jpg

Adamowice, ul. Styropianowa 2
96-320 Mszczonów

tel. +48 46 857 24 47
e-mail: interstone@interstone.pl

Компания INTERSTONE ® Он был основан в 2000 году как общество с ограниченной ответственностью. Штаб-квартира компании находится в Андрыхов улице. Словацкая 4с / 14, а также хранение материалов - в Adamowicach улице. Пенополистирол 2, муниципалитет Мщонови, 48 км от Варшавы..